Dok se RTC FantaCon priprema za organizaciju događaja “Srednjovjekovni dani Zenice”, želimo podijeliti s vama što nas je inspirisalo da pokrenemo ovu inicijativu. U narednim sedmicama imat ćete priliku čitati članke o onome što nas zanima i naučiti nešto potpuno novo. Uživajte u malom dijelu srednjovjekovnog duha dok s uzbuđenjem isčekujemo naš događaj.
RTC FantaCon ekipa
Historijske evropske borilačke vještine (HEMV) predstavljaju fascinantnu i bogatu tradiciju borbenih tehnika koje su se razvijale širom Evrope tokom srednjeg vijeka i renesanse. Ove vještine obuhvataju različite stilove borbe, uključujući borbu mačevima, borbu kopljima, borbu golim rukama i druge metode samoodbrane. Za razliku od istočnjačkih borilačkih vještina koje su postale globalno popularne, evropske borilačke vještine su dugo vremena bile zaboravljene i zapostavljene. Međutim, u posljednjim decenijama, doživjele su svojevrsnu renesansu, privlačeći pažnju historičara, rekonstruktora i entuzijasta širom svijeta.
HEMV obuhvata širok spektar tehnika i stilova koji su se koristili u različitim periodima i regijama Evrope. Jedan od najpoznatijih stilova je njemačka škola mačevanja, koja se zasniva na djelima majstora poput Johanna Liechtenauera i Hansa Talhoffera. Ova škola se fokusira na korištenje dvosjeklog mača, te uključuje niz napadačkih i odbrambenih tehnika, kao i borbu u oklopu.
Italijanska škola mačevanja, koju su razvili majstori poput Fiorea dei Liberija i Filippa Vadi, također zauzima značajno mjesto u historiji HEMV. Njihovi priručnici pružaju detaljne upute o korištenju različitih vrsta oružja, uključujući jednoručni mač, dugi mač, koplje i bodež. Osim toga, talijanska škola naglašava važnost taktičkog pristupa borbi, što uključuje procjenu protivnikovih namjera i prilagođavanje strategije u skladu s tim.
Francuska škola mačevanja, posebno poznata po rapieru, također je doprinijela razvoju evropskih borilačkih vještina. Ova škola se fokusira na preciznost, brzinu i eleganciju pokreta, te je imala veliki utjecaj na razvoj sportskog mačevanja u modernom dobu.
Osim mačevanja, HEMV uključuje i tehnike borbe golim rukama. Rukopisi iz srednjeg vijeka često sadrže upute o hvatanju, bacanju i neutralizaciji protivnika bez upotrebe oružja. Ove tehnike su se koristile u kombinaciji s oružjem, ali su također bile važne u situacijama kada borci nisu imali pristup svom naoružanju.
Revitalizacija HEMV započela je krajem 20. vijeka, kada su entuzijasti počeli proučavati stare rukopise i rekonstruirati zaboravljene tehnike. Danas, mnogi klubovi i organizacije širom svijeta aktivno praktikuju i podučavaju ove vještine, često koristeći replike historijskog oružja i oklopa kako bi što vjernije rekreirali borbene situacije.
Historijske evropske borilačke vještine pružaju dragocjen uvid u borbene tradicije i kulturu prošlih vremena. Oživljavanjem ovih vještina, ne samo da se čuva bogata historija Evrope, već se i promiče razumijevanje i poštovanje prema različitim borbenim umjetnostima. Kroz proučavanje i praksu HEMV, moderni entuzijasti mogu steći duboko poštovanje prema vještinama i znanju naših predaka, istovremeno uživajući u fizičkom i mentalnom izazovu koji ove vještine pružaju.